<? echo meta(3); ?>
Banery (left)
LGD Zielony Pierścień

Marka Lokalna Zielony Pierścień

LGD Zielony Pierścień

Kemping "Zielona Dolina" w Kośminie

LGD Zielony Pierścień

Kraina Rowerowa

LGD Zielony Pierścień

Fundacja "Przyroda Tradycja Ludzie"

LGD Zielony Pierścień

Ekomuzeum Lubelszczyzny "Żywa Tradycja"

LGD Zielony Pierścień

Szlaki Ornitologiczne

LGD Zielony Pierścień

Stowarzyszenie Greenways Polska

LGD Zielony Pierścień

Lubelska Regionalna Organizacja Turystyczna

Popołudnie ze Śliwką i lokalnymi producentami na Festiwalu Pardes w Kazimierzu Dolnym

 

W ramach kolejnej edycji Festivalu Pardes – Spotkania z Kulturą Żydowską, który w tym roku odbędzie się w dniach 16-21 sierpnia w Kazimierzu Dolnym, zaplanowano specjalne Popołudnie ze Śliwką. To cykl spotkań nawiązujących do historii sadów śliwkowych w Kazimierzu Dolnym i na Lubelszczyźnie, tradycji wędzenia śliwek oraz handlu wędzonymi śliwkami prowadzonego przez kupców żydowskich.

W organizację śliwkowych wydarzeń włączyli się także członkowie i partnerzy współpracujący z Lokalną Grupą Działania „Zielony Pierścień”, wytwórcy produktów lokalnych oraz firmy kazimierskie. Śliwkowym spotkaniom towarzyszy muzycznie zespół SięGra w duecie. A partnerem wydarzenia jest Muzeum Wsi Lubelskiej.

17 sierpnia przy Pensjonacie „Folwark Walencja” (ul. Góry 16) w Kazimierzu Dolnym producenci lokalni przygotują degustację smakołyków śliwkowych i rozmaitych owocowych przysmaków połączoną z mini jarmarkiem produktów lokalnych oraz innymi atrakcjami dla ciała i ducha. Będą np. powidła śliwkowe z imbirem, rogaliki z powidłami śliwkowymi, ciasto drożdżowe ze śliwkami, tarta ze śliwkami i kremem mascarpone, gryczak ze śliwką, herbatki ziołowe, konfitury z róży i pigwowca czy pierogi i knedle ze śliwkami.

Podczas tego wydarzenia będą obecni tacy lokalni producenci jak: przetwórnia „Moje Owoce” z Klementowic (Maria Figiel), przetwórnia „Manufaktura Różana” ze Starej Wsi koło Końskowoli (Jolanta Mazurkiwicz), minipiekarnia „Alkierz” ze Śniadówki koło Baranowa (Urszula Wojda), Stowarzyszenie Aktywna Wieś w Drzewcach koło Nałęczowa, Stacja Badawcza Ekologii, Klimatu i Dziedzictwa Kulturowego Subregionu „Dolina Szkła” z Kębła koło Wąwolnicy i Agrokwatera „Przy Wąwozie” z Karmanowic.   

Tego dnia w  pierwszej części POPOŁUDNIA ZE ŚLIWKĄ odbędzie się prezentacja multimedialna Grzegorza Miliszkiewicza z Muzeum Wsi Lubelskiej „Żyd – dzierżawca sadów w czasach II Rzeczypospolitej”.

Pardes Festival chciałby uczynić śliwkę i produkty śliwkowe jedną z wielu kazimierskich atrakcji. Pragniemy przywołać przedwojenny Kazimierz Dolny, a z nim wspomnienie społeczności żydowskiej na Lubelszczyźnie oraz dzieje polsko-żydowskiego sąsiedztwa przerwanego tragicznie wybuchem II wojny światowej – mówi Aleksandra Markiewicz, dyrektor programowy Pardes Festival.

 O śliwce w przedwojennym Kazimierzu pisał Tadeusz Pruszkowski: „Mam wrażenie, że [Kazimierz] stanie się miastem figurującym w Bedekerze jako miasto wytwarzające obrazy i śliwki, podobnie jak Bruksela – koronki, a Łódź towary łokciowe”.

Zachęcamy do śledzenia festiwalowego facebooka: https://www.facebook.com/PardesFestival/

 

LGD Zielony Pierścień

 

 

 

 

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie

 

Lokalna Grupa Działania „Zielony Pierścień” współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach

 Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020,

działanie „Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER”, poddziałanie „Wsparcie kosztów bieżących i aktywizacji”.

Celem operacji jest sprawne wdrażanie lokalnej strategii rozwoju, w tym realizacja Planu Komunikacji.

Adres:

Lokalna Grupa Działania
"Zielony Pierścień"
Kośmin 7, 24-103 Żyrzyn
tel./fax +48 81 50 16 140
tel.  +48 81 50 16 141
​e-mail: lgd@zielonypierscien.eu

Statystyki:

Wszystkie wizyty:1352063

Wizyty z ostatnich 30 dni:13224

Wizyty w ciągu ostatniego tygodnia:4555

Użytkownicy online:2

Copyright © LGD Zielony Pierścień - 2016.
Projekt i wykonanie - Freeline.
Polityka prywatności
Ta strona korzysta z plików cookie. Używając tej strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami Twojej przeglądarki. Możesz dowiedzieć się więcej w jakim celu są używane oraz o zmianie ustawień przeglądarki. Kliknij tutaj »
zamknij