<? echo meta(3); ?>
Banery (left)
LGD Zielony Pierścień

Kemping "Zielona Dolina" w Kośminie

LGD Zielony Pierścień

Kraina Rowerowa

LGD Zielony Pierścień

Fundacja "Przyroda Tradycja Ludzie"

LGD Zielony Pierścień

Ekomuzeum Lubelszczyzny "Żywa Tradycja"

LGD Zielony Pierścień

Centrum Produktu Lokalnego

LGD Zielony Pierścień

Szlaki Ornitologiczne

LGD Zielony Pierścień

Stowarzyszenie Greenways Polska

LGD Zielony Pierścień

Lubelska Regionalna Organizacja Turystyczna

Lokalne teatry obrzędowe chcą się rozwijać

 

17 maja br. w Gminnym Domu Kultury w Markuszowie odbyło się spotkanie poświęcone działalności i wymianie doświadczeń teatralnych grup obrzędowych z obszaru działania LGD „Zielony Pierścień”. Wzięło w nim udział ponad 20 przedstawicieli teatrów wiejskich i pasjonatów lokalnych tradycji i zwyczajów z obszaru gmin: Nałęczów, Markuszów i Wojciechów. Jego organizatorem była LGD „Zielony Pierścień” oraz GDK w Markuszowie.

 

Uczestnicy spotkania zaprezentowali dotychczasową działalność swoich grup oraz wskazali na problemy z jakimi borykają się na co dzień. 

 

Dzisiejsza działalność teatrów wiejskich opiera się przede wszystkim na aktywności kobiet. Zbyt małe jest zainteresowanie panów. Nie jest też najlepiej z zaangażowaniem młodzieży i dzieci w wieku szkolnym.

 

Lokalne teatry obrzędowe stoją jednak przed ogromną szansą. Prezentowane przez nich spektakle cieszą się wielkim zainteresowaniem widzów. W swoim repertuarze przywołują obraz kulturowy wsi, której już nie ma. Tak jak grupy rekonstrukcji historycznych, które prezentują ważne z historii bitwy, tak dziś wiejskie teatry odtwarzają dawne zwyczaje bożonarodzeniowe, wielkanocne czy związane z codzienną pracą na roli. Często mają one charakter interaktywny (co oczywiście zwiększa ich atrakcyjność)  – widzowie np. włączają się do wspólnego śpiewania lub biorą udział w degustacji tradycyjnych potraw.

 

Uczestnicy spotkania podjęli inicjatywę przygotowania projektu, który będzie dotyczył organizacji warsztatów teatralnych dla wszystkich chętnych, którzy chcieliby utworzyć grupę teatralną w swojej miejscowości lub przyłączyć się do już występujących  grup obrzędowych.

 

W tej sprawie odbędzie się kolejne otwarte spotkanie w dniu 24 maja br. (środa) o godz. 10.00 w Gminnym Domu Kultury w Markuszowie. Serdecznie zapraszamy. Kontakt w tej sprawie w Biurze LGD – Zbigniew Pacholik, tel. 81 50 16 140 lub e-mail: lgd@zielonypierscien.eu.

LGD Zielony Pierścień
LGD Zielony Pierścień
LGD Zielony Pierścień
LGD Zielony Pierścień
LGD Zielony Pierścień

 

 

 

 

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie

 

Lokalna Grupa Działania „Zielony Pierścień” współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach

 Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020,

działanie „Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER”, poddziałanie „Wsparcie kosztów bieżących i aktywizacji”.

Celem operacji jest sprawne wdrażanie lokalnej strategii rozwoju, w tym realizacja Planu Komunikacji.

Adres:

Lokalna Grupa Działania
"Zielony Pierścień"
Kośmin 7, 24-103 Żyrzyn
tel./fax +48 81 50 16 140
tel.  +48 81 50 16 141
​e-mail: lgd@zielonypierscien.eu

Statystyki:

Wszystkie wizyty:524412

Wizyty z ostatnich 30 dni:9747

Wizyty w ciągu ostatniego tygodnia:2925

Użytkownicy online:1

Copyright © LGD Zielony Pierścień - 2016.
Projekt i wykonanie - Freeline.
Polityka prywatności
Ta strona korzysta z plików cookie. Używając tej strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami Twojej przeglądarki. Możesz dowiedzieć się więcej w jakim celu są używane oraz o zmianie ustawień przeglądarki. Kliknij tutaj »
zamknij