<? echo meta(3); ?>
Banery (left)
LGD Zielony Pierścień

Marka Lokalna Zielony Pierścień

LGD Zielony Pierścień

Kemping "Zielona Dolina" w Kośminie

LGD Zielony Pierścień

Kraina Rowerowa

LGD Zielony Pierścień

Fundacja "Przyroda Tradycja Ludzie"

LGD Zielony Pierścień

Ekomuzeum Lubelszczyzny "Żywa Tradycja"

LGD Zielony Pierścień

Szlaki Ornitologiczne

LGD Zielony Pierścień

Stowarzyszenie Greenways Polska

LGD Zielony Pierścień

Lubelska Regionalna Organizacja Turystyczna

Szlak kajakowy na dolnym Wieprzu walczy o finał

 

Miło nam poinformować, że nasz projekt pn. „Utworzenie szlaku kajakowego Pradoliną Wieprza” jest jednym  z trzech projektów z Polski, który będzie konkurował z propozycjami z Estonii, Finlandii, Litwy, Łotwy, Niemiec i Szwecji o miano najlepszej praktyki w 2018 r. w konkursie na inicjatywy, projekty lub inwestycje na rzecz rozwoju obszarów wiejskich i obszarów przybrzeżnych (Nordic-Baltic Rural and Maritime Award 2018) finansowanych z Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich lub Europejskiego Funduszu Morskiego i Rybackiego w okresie programowania 2007-2013 oraz 2014-2020.

 

Organizatorem konkursu jest Szwedzka Sieć Obszarów Wiejskich. Jego celem jest:

  • Pokazanie znaczenia projektów i inwestycji, które doprowadziły do polepszenia warunków życia i możliwości rozwoju mieszkańców na obszarach wiejskich lub przybrzeżnych, stworzyły nowe miejsca pracy i przyczyniły się do wzmocnienia istniejących i powstania nowych firm, dały nadzieję na przyszłość

  • Upowszechnianie informacji i wniosków, aby inni mogli również skorzystać z nowych rozwiązań i metod

  • Budowanie i upowszechnianie wiedzy na temat kryteriów udanego rozwoju obszarów wiejskich lub przybrzeżnych

  • Promowanie regionu Morza Bałtyckiego i współpracy Nordycko-Bałtyckiej Sieci Obszarów Wiejskich jako dobry przykład dla całej UE

  • Wspieranie współpracy w makroregionie Morza Bałtyckiego.

 

W kolejnym etapie konkursu nasz projekt będzie konkurował z projektami z pozostałych krajów. Komisja składająca się z przedstawicieli Krajowych Sieci Obszarów Wiejskich Estonii, Finlandii, Litwy, Łotwy, Niemiec, Polski i Szwecji wybierze po jednym projekcie z każdego kraju do udziału w finale.

 

Przy ocenie projektów będą brane pod uwagę następujące elementy m.in.: długotrwały wpływ na społeczności wiejskie lub przybrzeżne lub przedsiębiorstwa, różnorodność podmiotów biorących udział w projekcie, jego aspekt społeczny (jakość życia, wzmocnienie pozycji, włączenie, usługi), ekonomiczny (miejsca pracy, przedsiębiorstwa, dochody, nowe rynki) oraz ekologiczny (przywrócenie lub ochrona różnorodności biologicznej, bardziej wydajne wykorzystanie zasobów naturalnych, wyższy poziom gospodarki obiegu zamkniętego itp.).

 

Ceremonia wręczenia nagród dla trzech najlepszych praktyk, z udziałem finalistów, odbędzie się 19 maja 2018 r. w Örnsköldsvik w Szwecji podczas Szwedzkiego Parlamentu Obszarów Wiejskich.

 

Przpomnijmy, że projekt „Utworzenie szlaku kajakowego Pradoliną Wieprza” polegał na oznakowaniu szlaku kajakowego na dolnym odcinku rzeki Wieprz o długości ponad 120 km na Lubelszczyźnie oraz opracowaniu przewodnika i filmu promujacego turystykę kajakową. Był realizowany w formie krajowego projektu współpracy przez 4 LGD.

 

LGD „Zielony Pierścień” jako pomysłodawca i lider projektu zaprosiła do jego realizacji 3 partnerów: LGD „Doliną Wieprza i Leśnym Szlakiem”, LGD „Małe Mazowsze” i LGD „Lepsza Przyszłość Ziemi Ryckiej”.

 

Jego celem było stworzenie warunków do rozwoju przedsiębiorczości w branży turystycznej na obszarze kilkunastu gmin o niskim wskaźniku przedsiębiorczości i wysokiej stopie bezrobocia.

 

Zrealizowany projekt stał się impulsem, który zaaktywizował inne podmioty (samorządy, mieszkańców, firmy) do włączenia się do działań na rzecz rozwoju dolnego Wieprza.

 

Np. LGD „Zielony Pierścień” i Gmina Żyrzyn wspólnie zrewitalizowały dworek Kossaków wraz z posesją w Kośminie nad Wieprzem po byłej szkole na obiekt pełniący funkcję turystyczną (zabytkowy dworek wraz z punktem informacji turystycznej, sklepikiem produktów lokalnych i tradycyjnych) z przystanią kajakową i kempingiem dla turystów. Obecnie miejsce to służy przedsiębiorcom turystycznym do organizowania imprez turystycznych i spływów.

 

Dodatkowo LGD „Zielony Pierścień” utworzyła Fundację „Przyroda-Tradycje-Ludzie” w Kośminie, która sprzedaje ofertę turystyczną głównie związaną z organizacją spływów kajakowych na dolnym Wieprzu.

 

Ponadto LGD „Zielony Pierścień” wspiera od 2013 r. dotacjami z rożnych funduszy (np. Fundusze Szwajcarskie, PROW 2007-2013 i 2014-2020) tworzenie lub rozwój firm na obszarze dolnego Wieprza.

 

Po zakonczeniu projektu zaczęły powstawać mikroprzedsiębiorstwa, które zajmuja się organizacją spływów kajakowych oraz świadczeniem usług noclegowych.

LGD Zielony Pierścień

 

 

 

 

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie

 

Lokalna Grupa Działania „Zielony Pierścień” współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach

 Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020,

działanie „Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER”, poddziałanie „Wsparcie kosztów bieżących i aktywizacji”.

Celem operacji jest sprawne wdrażanie lokalnej strategii rozwoju, w tym realizacja Planu Komunikacji.

Adres:

Lokalna Grupa Działania
"Zielony Pierścień"
Kośmin 7, 24-103 Żyrzyn
tel./fax +48 81 50 16 140
tel.  +48 81 50 16 141
​e-mail: lgd@zielonypierscien.eu

Statystyki:

Wszystkie wizyty:1349751

Wizyty z ostatnich 30 dni:11797

Wizyty w ciągu ostatniego tygodnia:3943

Użytkownicy online:2

Copyright © LGD Zielony Pierścień - 2016.
Projekt i wykonanie - Freeline.
Polityka prywatności
Ta strona korzysta z plików cookie. Używając tej strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami Twojej przeglądarki. Możesz dowiedzieć się więcej w jakim celu są używane oraz o zmianie ustawień przeglądarki. Kliknij tutaj »
zamknij