<? echo meta(3); ?>
Banery (left)
LGD Zielony Pierścień

Kemping "Zielona Dolina" w Kośminie

LGD Zielony Pierścień

Kraina Rowerowa

LGD Zielony Pierścień

Fundacja "Przyroda Tradycja Ludzie"

LGD Zielony Pierścień

Ekomuzeum Lubelszczyzny "Żywa Tradycja"

LGD Zielony Pierścień

Centrum Produktu Lokalnego

LGD Zielony Pierścień

Szlaki Ornitologiczne

LGD Zielony Pierścień

Stowarzyszenie Greenways Polska

LGD Zielony Pierścień

Lubelska Regionalna Organizacja Turystyczna

4 lipca br. pożegnaliśmy Czesława Zająca

 

4 lipca 2018 roku pożegnaliśmy Czesława Zająca, twórcę ludowego z Łubek koło Wojciechowa.

 

Był ostatnim z pokolenia wiejskich muzykantów uczący się od niepiśmiennych grajków, którzy nie nazywali granych przez siebie utworów, będąc często ich autorami. Swoją wiedzę o kulturze ludowej i sposób rozumienia muzyki p. Czesław przekazał kolejnemu pokoleniu Kapeli Wojciechowskiej.

 

Wszystko zaczęło się w skromnej chacie w Wojciechowie. Czesław Zając urodził się 17 stycznia 1920 r. w Wojciechowie, był synem Józefa i Bronisławy z domu Durak.

 

Muzyczne tradycje rodzinne: ojciec (Józef Zając) grał na skrzypcach, brat matki - Michał Durak grał na skrzypcach – pochodzili z miejscowości Zabłocie (pow. Puławy). Pod okiem ojca: starszy brat Bronisław Zając grał na harmonii półtonowej i trzyrzędowej, młodszy brat Stanisław grał na bębnie.

 

Kariera artystyczna: w wieku 11 lat p. Czesław zaczyna grać na bębnie wraz z ojcem na weselach. Jako 17 latek grywa na weselach i potańcówkach na harmonii półtonowej pożyczonej od brata. Rok później przeprowadza się do miejscowości Łubki, gdzie wraz z żoną prowadzą gospodarstwo rolne. W tym czasie kupuje harmonię trzyrzędową i w różnych składach gra na harmonii i na bębnie. Najczęściej grywał z bratem Bronisławem stąd w społeczności lokalnej utrwaliło się określenie Kapela „Zające”. Obydwaj bracia byli nieodłącznymi muzykantami w Kapeli Wojciechowskiej, która ogrywała wiejskie wesela do początku lat 70 tych. Od 2001r do końca 2017 r nieprzerwanie pan Czesław grał na bębnie z kolejnymi  pokoleniami „wojciechowskich muzykantów”.

 

Wizerunek/osobowość:

„Ja, jak się narodziłem, po roku czasu nauczyłem się chodzić. To już umiałem tańcować i śpiwać, i bębnić. To już miołem wrodzune to. Na harmunii to się naucułem po dwudziestem roku”. O swoim ojcu zaś, wspomina: „Pisać, ani czytać nie umiał, nut tyż nie znoł, ale grać? Panie, un usłyszał kawołek i już był jego. Un sam z siebie urobił sobie kawałka”. Styl jego muzykowania określił w następująco: „podrabiał ze swojej fantazji”.

„Benedyki mówiły mu tak: Józefie wum do odebrać to od jad ja od lewy ręki”....

Braki w technice posługiwania się smyczkiem Józef Zając nadrabiał przebieraniem palcami lewej ręki co budziło zachwyt i zazdrość innych muzykantów.

 

Współcześnie rozpoznawany był jako bębnista kapeli ludowej, gawędziarz, „front man”, z którym słuchacze najczęściej rozmawiają lub proszą o wspólną fotografię. Jego styl gry na bębnie nadawał kapeli charakterystycznego brzmienia i rytmiczności. Dzięki temu zachowało się właściwe dla kapeli ludowej granie do tańca. Płynnie, z utrzymaniem frazy tanecznej, zatrzymaniami, akcentami, tempem rubato, „rozpędzaniem” utworu w końcowej jego części. Ponadto bęben w rękach p. Czesława „grał” uzupełniając brzmienie zespołu. Jak sam mawia „kawołki trza cuć, a nie bębnić za reśtu”. W dokumentach Stowarzyszenia Twórców Ludowych napisano o nim: „Czesław Zając z kapeli ludowej z Wojciechowa gra (nie bije) na bębnie z wymaganiami techniki ludowej typowej dla Lubelszczyzny.

 

Obdarzony doskonałą pamięcią potrafił odtworzyć utwory grane przez wiejskich muzykantów, nawet z pokolenia jego ojca. Do repertuaru kapeli dołączono tą drogą utwory niegrane od kilkudziesięciu lat (głównie „podróżniaki” i oberki).

 

Sukcesy artystyczne:

1978 – Brązowa Baszta na Festiwalu Kapel i śpiewaków Ludowych w Kazimierzu

1979 - Srebrna Baszta na Festiwalu Kapel i śpiewaków Ludowych w Kazimierzu

1982 - Wojewódzka Nagroda Społeczno-Kulturalna

1988 – Puchar Polski w tańcu ludowym "Taneczny Krąg"

2013 - Nagroda okolicznościowa Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

2014 – Odznaka honorowa "Zasłużony dla Kultury Polskiej

2016 – Nagroda za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury

2016 – Wyróżnienie na Festiwalu Kapel i śpiewaków Ludowych w Kazimierzu

 

 

Lokalny patriotyzm kulturalny:

"Wcześnie osiągnąwszy doskonałość przeżył czasu wiele"... (Mdr 4, 7-17)

 

Czesław Zając przekazał nam dorobek artystyczny swojego życia. Od wczesnego dzieciństwa ludowy aktor, tancerz, instrumentalista, śpiewak, gawędziarz, po 87 latach aktywności zwracał uwagę by wojciechowskie granie "wywiść" do Kazimierza, Lublina, w Polskę bo coraz mniej ludzi na wsi zna się na naszym graniu. "Jak ludzie nie tańcuju, to muzykanty nie potrzebne"...

 

Wspominał wielokrotnie ludzi od których się uczył tańca i grania, zwracał uwagę na szczególne zasługi Zofii Matras, która poświęciła się miejscowej kulturze. U Zająców, u Bronka w domu odbywały się próby Wesela Wojciechowskiego, czy "Legendy o wieży ariańskiej". Te dwa projekty kulturalne dały podwaliny pod aktywność kulturalną naszej społeczności.

"Trza sławić Wojciechów naszym graniem"...

 

Dziękujemy Panie Czesławie.

 

Na podstawie wielu lat przyjaźni, muzykant z kapeli (Leszek Iwaniak, muzyk z Kapeli Wojciechowskiej).

 

W naszej videotece mozna znaleźć wywiad z p. Czesławem - tutaj: http://www.zielonypierscien.eu/video 

LGD Zielony Pierścień

 

 

 

 

Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie

 

Lokalna Grupa Działania „Zielony Pierścień” współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach

 Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020,

działanie „Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER”, poddziałanie „Wsparcie kosztów bieżących i aktywizacji”.

Celem operacji jest sprawne wdrażanie lokalnej strategii rozwoju, w tym realizacja Planu Komunikacji.

Adres:

Lokalna Grupa Działania
"Zielony Pierścień"
Kośmin 7, 24-103 Żyrzyn
tel./fax +48 81 50 16 140
tel.  +48 81 50 16 141
​e-mail: lgd@zielonypierscien.eu

Statystyki:

Wszystkie wizyty:536222

Wizyty z ostatnich 30 dni:11521

Wizyty w ciągu ostatniego tygodnia:3006

Użytkownicy online:3

Copyright © LGD Zielony Pierścień - 2016.
Projekt i wykonanie - Freeline.
Polityka prywatności
Ta strona korzysta z plików cookie. Używając tej strony wyrażasz zgodę na używanie plików cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami Twojej przeglądarki. Możesz dowiedzieć się więcej w jakim celu są używane oraz o zmianie ustawień przeglądarki. Kliknij tutaj »
zamknij